İlhan Baran (Türk Bestecileri Serisi, Vol.7)

About Album

Fazıl Say’ın Türk Bestecileri Serisi kapsamında gerçekleştirdiği ve ACM etiketiyle yayınlanacak İlhan Baran albümü 30 Mayıs itibarıyla tüm dijital platformlarda ve Fazıl Say YouTube kanalında.

Kayıtta İlhan Baran’ın son bestelediği eser olan “Mavi Anadolu”nun ikinci bölümü olan İlâhi, 13 parçadan oluşan, somut ve melodik bir müzik olan “Siyah Beyaz” yer alıyor. Baran’ın bir portresi olan albümde, “Üç Soyut Dans” eserinin üçüncü bölümü olan “Horon” da var.

Eserler arasında yine Baran’ın değerli bir eseri olan “Üç Bagatel” bulunuyor. Bu eser, İlhan Baran’ın müziğini ve onun kendi müziğinde ne yapmak istediğini net bir biçimde anlatıyor; çağın gerisinde kalmadan soyut müzik anlamında o çağda ne yapılıyorsa, bunu Türk folklorik öğelerini motifsel olarak bile olsa kaybetmeden yapmak…

Albümde bir de Baran’ın ilk eserleri arasında yer alan “Çocuk Parçaları” eseri var. Bu parçalar hem piyanoya yeni başlayan çocukların çalabileceği düzeyde fazla zorlayıcı olmayan hem de çocukların dinleyebileceği eserler.

Üç Bagatel No.1 ve Mavi Anadolu No.2 eserlerini ise çağdaş dans sanatında usta bir isim olan İlke Kodal’ın dansı ve koreografisiyle izleyeceğiz. Çekimleri Süreyya Operası’nda, Özgür Masur’un özel kostümleriyle gerçekleştirdik.

Artists: Fazıl Say, İlke Kodal
Label: ACM
Release Date: 30-5-2021
Type: Album
People: Fazıl Say, piyano - İlke Kodal, dans / koreografi