İlhan Usmanbaş (Türk Bestecileri Serisi, Vol.3)

About Album

Besteci ve piyanist Fazıl Say’ın Osmanlı’nın son dönemlerinden günümüze kadar uzanan dört kuşak Türk bestecilerinin eserlerini kaydedeceği bir kültür projesi olan Türk Bestecileri Serisi’nin üçüncü albümü; 20. yüzyılın ikinci yarısında, Türkiye’de çağdaş müzik deyince aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan İlhan Usmanbaş’ın eserlerini içeriyor.

 

Fazıl Say’ın güçlü yorumuyla dinleyici ile buluşan bu albümde, zengin bir tını dünyasına sahip Usmanbaş eserleri arasında, “Ölümsüz Deniz Taşlarıydı”, “Soruşturma” ve Usmanbaş’ın şair Ece Ayhan’ı rastlamsal bestelediği şan ve piyano eseri olan “Bakışsız Bir Kedi Kara” yer alıyor. Albüm 2021 yılında 100. yaşını kutlayacak olan besteciye bir saygı albümü niteliği de taşıyor.

 

“Bakışsız bir Kedi Kara” eserini, bariton Atilla Gündoğdu seslendiriyor. Tüm dijital platformda dinleyici ile buluşan İlhan Usmanbaş albümündeki “Ölümsüz Deniz Taşlarıydı” ve “Soruşturma” eserleri için yapılan video çekimlerinde ise dansçı ve koreograf olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş balerinlerinden İlke Kodal, Fazıl Say’a eşlik ediyor.

 

Türk Bestecileri Serisi Vol.3 ~ İlhan Usmanbaş (1921)
Ölümsüz Deniz Taşlarıydı” Piyano için, 1965, Ankara
Bakışsız Bir Kedi Kara” Şan ve Piyano için, 1970, Ankara
Soruşturma” Piyano için, 1965, Ankara
Artists: Atilla Gündoğdu, Fazıl Say, İlke Kodal
Label: ACM
Release Date: 5-3-2021
Type: Album
People: Fazıl Say, piyano - Atilla Gündoğdu, bariton - İlke Kodal, dans / koreografi